Terapia czaszkowo-krzyżowa

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa to naturalna, wyjątkowa forma terapii manualnej, wręcz sztuka delikatnego dotyku i wiedza dotycząca anatomii i fizjologii. W naszym ciele występują trzy rytmy fizjologiczne: bicia serca, oddychania i rytm tętnienia płynu mózgowo rdzeniowego, a terapia czaszkowo-krzyżowa stosowana jest w celu normalizacji jego przepływu.

Nie jest to masaż, ale praca poprzez delikatny ucisk kości czaszki i kości krzyżowej, polegająca na równoważeniu płynu mózgowo-rdzeniowego, którego zakłócenia rytmu powodują zmiany w całym organizmie i mają ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. 

Trochę historii

Terapia czaszkowo-krzyżowa została stworzona przez amerykańskiego osteopatę Williama Sutherlanda w latach 30-tych XX wieku. Zawdzięczamy mu obserwację ośrodkowego układu nerwowego oraz struktur z nim sprzężonych – czaszki, półkul i opon mózgowych, opon rdzenia kręgowego, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz kości krzyżowej, które podlegają stałym ruchom. Każdy najmniejszy uraz, przeciążenie czy nadmierne napięcie tych struktur może spowodować różnorodną dysfunkcję w naszym organizmie, a szczególnie są one widoczne w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Terapia dotykiem

Ciało jest jednością współzależną od siebie, jest poruszane rytmem płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki odpowiedniemu, delikatnemu dotykowi kości czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej terapeuta równoważy napięcia w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego i uruchamia naturalne umiejętności samoregulacji, jakie ma każdy organizm. W myśl osteopatii, czyli holistycznej terapii manualnej wymagającej dużej wiedzy – najpierw trzeba znaleźć dysfunkcję w organizmie, naprawić ją i pozostawić samej sobie, aby organizm dostał bodziec do działania i sam powrócił do swojej równowagi. Ciało jest traktowane jako jedność, a poprzez równoważenie napięcia w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego układ nerwowy i układ krążenia zaczynają prawidłowo funkcjonować. 

Terapeuta pracuje również z systemem powięzi, która oplata całe ciało niczym elastyczny kombinezon. Pierwsza na dysfunkcje w ciele reaguje właśnie powięź, a praca z nią hamuje rozprzestrzenianie się procesów chorobotwórczych w ciele. 

Jak działa terapia czaszkowo – krzyżowa? 

Nasze ciało jest jedną całością – a trzonem tego jest system czaszkowo-krzyżowy. Dlatego terapia stanowi doskonałe i przyjemne podłoże dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Praca z tym systemem dzięki oddziaływaniu na tkankę łączną jest pomocna przy bardzo wielu dolegliwościach, a w szczególności bólach i zawrotach głowy, bólach kręgosłupa, szumach w uszach i problemach z nawracającym zapaleniem uszu i zatok, problemach z trawieniem i wchłanianiem – znakomicie stymuluje metabolizm. Jest niezbędna przy komplikacjach po operacjach i iniekcjach kręgosłupa, gdyż każde znieczulenie podawane w ten sposób ma niekorzystny wpływ na prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa doskonale wpływa na system nerwowy dzieci, może pomóc w urazach okołoporodowych, bólach kolkowych, dysleksji, jąkaniu się, autyzmie i problemach z nauką i koncentracją. Pomoże również w redukcji nadpobudliwości u dzieci, moczeniu nocnym czy obgryzaniu paznokci, co wiąże się z pracą z autonomicznym układem nerwowym. Sesje terapeutyczne u dzieci trwają krócej niż u dorosłych, bo układ nerwowy dziecka jest niezwykle czuły na pracę z nim. 

Najlepsze wsparcie psychoterapii

Dzięki subtelnej pracy terapeuty z ośrodkowym układem nerwowym pacjenta, wzmacnia się ogólny poziom energetyczny ciała. Terapia ta, wprowadzając harmonię w układzie nerwowym będzie naprawdę skuteczna u osób cierpiących na stany lękowe i chroniczny stres spowodowany silnymi emocjami i niemożnością radzenia sobie z nimi. Jest doskonałym wsparciem psychoterapii, gdyż zwiększa samoświadomość, dochodząc do źródła choroby i wnikliwie analizując system nerwowy.  

Efektem jej działania jest rozluźnione ciało, odprężony umysł, poczucie wewnętrznego spokoju, zanik napięcia i bólu kończyn, zlikwidowanie poczucia braku oddechu na wysokości przepony i gardła (uczucie „zatkania”). Pogłębia oddech u astmatyków i poprawia zdolność oddechową u ludzi żyjących w nieustannym stresie. 

Warto znaleźć terapeutę pracującym tą metodą, gdyż efekty jej stosowania są naprawdę spektakularne i długofalowe przy bardzo wielu schorzeniach.

Odpowiedz