Operacja kręgosłupa

Nic w tym dziwnego, brzmią one przerażająco zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczą kręgosłupa osoby czytającej swoje wyniki badań. Wiele z tych pojęć opisuje zmiany w strukturze krążka międzykręgowego, który bardzo często bywa winowajcą dolegliwości bólowych kręgosłupa i nie tylko – zmiany w jego strukturze i funkcji mogą wpływać na odczuwanie dolegliwości w obrębie miejsc odległych od kręgosłupa, które pozornie nie mają z nim żadnej styczności (np. dłoń czy stopa).

Wielkie oczy ma ten strach…

Wiele przerażających słów, które można przeczytać w opisach badań obrazowych wiąże się bardzo często z postawieniem jeszcze straszniejszej diagnozy – to dyskopatia. Ta owiana grozą choroba bardzo często nagle powoduje wyeliminowanie niemal wszystkich czynności mogących obciążyć kręgosłup, – bo przecież jak to? Mam dyskopatię to nie mogę dźwigać, biegać. A pływać mogę? Tylko kraulem, bo żabka jest niebezpieczna…, Jeśli będę obciążać swój kręgosłup to grozi mi operacja i trzeba będzie taką dyskopatię wyciąć. Hola, hola… żadnego wycinania nie będzie. Usiądź spokojnie i przeczytaj, co możesz zrobić, aby zadbać o swój kręgosłup i obronić się przed operacją kręgosłupa. 

Zdegenerowany kręgosłup to normalny kręgosłup

Zacznijmy od tego, czym jest degeneracja dysku i czy da się z tym żyć. Otóż, jeśli czytasz ten artykuł i masz powyżej 30 lat muszę Cię zasmucić. Twój kręgosłup już zaczął się degenerować. Będzie jeszcze gorzej, bo do końca Twojego życia prawdopodobnie już nie przestanie. Warto na swój kręgosłup spojrzeć z perspektywy historii ludzkości. Pomyśl. Rozwój medycyny jest tak intensywny dopiero od 100 lat. Dopiero od początku XX wieku i bardzo aktywnego rozwoju technik leczenia chorób zakaźnych i śmiertelnych wcześniej schorzeń takich jak zapalenie płuc czy gruźlica, a także obecności wielu szczepień na choroby wcześniej nieuleczalne tj. polio, możemy żyć więcej niż 40 lat! Podczas ostatnich lat długość życia człowieka wydłużyła się dwukrotnie! To świetnie, jednak nasz kręgosłup nie jest przygotowany to bycia obciążanym przez tak długi czas. Dlatego właśnie zachodzą w nim procesy degeneracyjne, czyli takie, które powodują jego osłabienie i stopniowe zmniejszanie zdolności do noszenia twojego ciała. Tu docieramy do pojęcia dyskopatii.

Dyskopatia jak sama nazwa wskazuje to schorzenie dysku, czyli krążka w kształcie placka, który oddziela od siebie poszczególne kręgi. Na skutek licznych zmian biochemicznych, braku odpowiedniej dawki ruchu i złego odżywienia, z biegiem lat dochodzi do zmian w jego strukturze, czyli tak zwanej degeneracji krążka międzykręgowego. Staje się on bardziej płaski, słabszy i bardziej podatny na urazy. Co ciekawe, aż w 43% dyskopatia przebiega bezobjawowo? Kiedy jego właściciel nie dba o niego prawidłowo, może dojść do jego deformacji i powstania przepukliny, a w gorszym wypadku całkowitego rozlania jego zawartości, co może powodować dolegliwości bólowe nie tylko w obrębie samego kręgosłupa, ale także w kończynach, kroczu, barkach, – czyli w miejscach, za których funkcjonowanie odpowiada m.in. kręgosłup i jego zawartość.  Zaczyna się od bólu, drętwienia i osłabienia a w najgorszych wypadkach może skończyć się na kompletnej utracie funkcji i paraliżu. Do takiego stanu, jeśli nie jest on spowodowany wypadkiem i nagłym przerwaniem rdzenia kręgowego, niezwykle trudno doprowadzić przez schorzenia krążków międzykręgowych. Dlatego ważne jest, aby o swój kręgosłup dbać i traktować go z wielkim szacunkiem. Co więc możemy zrobić, żeby uniknąć bólu kręgosłupa a jeśli już boli, – co robić żeby przestało? Oto krótki poradnik zdrowego kręgosłupa.

Jeśli nie boli lub już trochę boli, ale jeszcze nie za bardzo: ĆWICZ, RUSZAJ SIĘ!

Najnowsze doniesienia naukowe mówią o pozytywnym wpływie ćwiczeń na strukturę krążków międzykręgowych. Sporty, które do tej pory były owiane złą sławą i uchodziły za kręgosłupowych destruktorów wobec najnowszych badań są największym skarbem dla naszych kręgosłupów. Sporty wskazane dla każdego, kto nie chce mieć problemów z kręgosłupem to:

  • Bieganie – badania udowodniły bardzo korzystny wpływ biegania na strukturę dysku. U biegaczy długodystansowych (zdolnych do pokonania ponad 50km podczas jednej sesji treningowej) wysokość krążków międzykręgowych była średnio 3x większa niż u ludzi nieaktywnych. Im wyższy krążek – tym zdrowszy, więc biegaj! Jeśli z jakiś przyczyn nie możesz (jesteś zbyt ciężki/a, twój układ krążenia nie jest zdolny do takiego wysiłku lub nigdy wcześniej nie trenowałeś/aś) – idealnym zamiennikiem będzie intensywny spacer. Np. Nordic Walking. Dla początkujących 30minut 3x w tygodniu powinno być wystarczającą dawką, aby poczuć różnicę w kondycji swojego kręgosłupa.
  • Ćwiczenia siłowe – bardzo korzystnie wpływają na stan krążków międzykręgowych. Obciążenie osiowe to coś, co nasz kręgosłup lubi najbardziej i do przenoszenia ciężarów został stworzony. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku – ćwicz z głową i w miarę swoich możliwości.

Jeśli już boli, sztywnieje, a czasem ból okazuje się bardzo silny:

  • Skorzystaj z porady lekarza, osteopaty lub fizjoterapeuty w celu ustalenia przyczyny Twoich dolegliwości. Prawidłowa diagnoza pomoże w zaplanowaniu skutecznej terapii, która może przynieść ulgę nawet w najgorszych bólach.
  • Jeśli zostaną wyeliminowane inne groźne schorzenia tj. nowotwory czy ciężkie schorzenia neurologiczne zgłoś się na zabiegi fizjoterapeutyczne. Odpowiednio dobrane techniki lecznicze mogą działać cuda a dobrze wyszkolony specjalista doradzi Tobie, w jaki sposób po pozbyciu się dolegliwości usprawnić się na tyle, żeby nigdy więcej nie doświadczać przykrych dolegliwości bólowych. Techniki pracy z bólem kręgosłupa mogą obejmować:

Droga do zdrowego kręgosłupa nie jest prosta, jednak korzyści płynące z dobrego stanu Twojego „rusztowania” są nieocenione i warto dbać o to, żeby jego stan był jak najlepszy przez długie lata. To tak jak z zębami – mamy je jedne, na całe życie. Dbajmy, więc o to, żeby przez odpowiednią profilaktykę, ćwiczenia i w razie potrzeby rehabilitację trzymać nasze kręgosłupy w dobrej formie.

Pamiętaj – zabiegi chirurgiczne w obrębie kręgosłupa są wyjściem ostatecznym. Zdarzają się w przypadki, w których zabieg może okazać się niezbędny. Zanim jednak podejmiesz tak ważną decyzję – skonsultuj się z kilkoma specjalistami, aby wybrać najlepiej dla siebie.

Bibliografia:

  • Belavý DL, Quittner MJ, Ridgers N, Ling Y, Connell D, Rantalainen T. Running exercise strengthens the intervertebral disc. Sci Rep. 2017;7:45975. Published 2017 Apr 19. doi:10.1038/srep45975
  • Boisson M, Lefèvre-Colau MM, Rannou F, Nguyen C. Active discopathy: a clinical reality. RMD Open. 2018;4(1):e000660. Published 2018 Apr 17. doi:10.1136/rmdopen-2018-000660
  • Boisson M, Lefèvre-Colau MM, Rannou F, Nguyen C. Active discopathy: a clinical reality. RMD Open. 2018;4(1):e000660. Published 2018 Apr 17. doi:10.1136/rmdopen-2018-000660
  • Gąsiorowski A. The role of weight training in treating farmers with lumbar discopathy. Annals of Agricultural and Environmental Medicine. 2012;19(4):817-820.
  • Misterska E, Jankowski R, Głowacki J, Shadi M, Walczak M, Głowacki M. Kinesiophobia in pre-operative patients with cervical discopathy and coexisting degenerative changes in relation to pain-related variables, psychological state and sports activity. Med Sci Monit. 2015;21:181–194. Published 2015 Jan 14. doi:10.12659/MSM.891045

Odpowiedz