Kilka faktów o stopie

Stopa człowieka to niezwykle złożony mechanizm, który powinien działać jak szwajcarski zegarek. Każda, jest zbudowana z 28 kości, tworzących między sobą 30 stawów. W każdej stopie znajduje się ponad 100 struktur więzadłowych i mięśniowych, które oprócz możliwości przemieszczania się – zapewniają nam pewną podporę ciała! Na stopie znajduje się ogromna ilość zakończeń nerwowych, które istotnie wpływają na działanie całego ciała i narządów wewnętrznych. Pozycja stopy oraz nieprawidłowe jej obciążanie może wpływać na powstawanie dolegliwości, które pozornie nie są związane z tą częścią ciała. Dlatego tak ważne jest, aby tą częścią ciała zajmować się ze szczególną uwagą.

Wkładki ortopedyczne – kiedy warto się nimi wesprzeć? 

Wkładki do obuwia powinny być stosowane w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania stopy, nieprawidłowym wykształceniem jej łuków lub w przypadku problemów bólowych, w których stopa jest źródłem dolegliwości. Przypadki, w których warto zaopatrzyć się w taki rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego to, np.:

  • Ostroga piętowa
  • Paluch koślawy (halluxy)
  • Płaskostopie
  • Stopa wydrążona
  • Koślawość/szpotawość pięt
  • Przewlekłe stany zapalne stopy (zapalenie ścięgna Achillesa czy rozcięgna podeszwowego)

Większość problemów, z którymi walczy się przy użyciu wkładek to problemy objawiające się wyłącznie w obrębie samych stóp. Są jednak przypadki, w których istotny będzie dobór odpowiednich wkładek, a objawy bólowe będą pozornie niezwiązane z podstawą naszego ciała. To, np.:

  • Bóle grzbietu
  • Bóle głowy
  • Bóle kolan, bioder
  • Skolioza

Jak działają wkładki ortopedyczne?

Działanie wkładek opiera się o bierne przywrócenie prawidłowych krzywizn stopy i podparcie miejsc, które są najbardziej narażone na zmiany przeciążeniowe i urazy. Ich kształt będzie różny w zależności od problemu, z którym walczymy, dlatego każda wkładka powinna zostać indywidualnie dobrana do pacjenta. Przed prawidłowym doborem wkładek niezbędne jest manualne badanie stopy, ocenienie modzeli skórnych, które często są źródłem dolegliwości bólowych i miejscami przeciążenia stopy, oraz ocena jej ruchomości. Częstym badaniem jest ocena z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych oraz platform, pomagających w dobrym doborze sprzętu. Specjalista ocenia także chód pacjenta i sposób, w jaki się porusza. Szczegółowe badanie stóp oraz całego ciała, zapewni informację, dzięki którym dobór wkładki będzie precyzyjny i skuteczny. Efekt noszenia wkładki można poczuć już po kilku dniach, jednak właściwe rezultaty osiąga się zazwyczaj po kilku miesiącach.

Pamiętaj!

Należy jednak pamiętać, że wiele schorzeń ma podłoże wielopłaszczyznowe i sam dobór wkładek, nie jest wystarczającym środkiem leczniczym. Często leczenie większości schorzeń należy uzupełnić o indywidualnie dobraną rehabilitację/terapię manualną. W przypadku dzieci, u których rozwój stopy ma bardzo dynamiczny przebieg, przed zastosowaniem jakichkolwiek wkładek czy butów ortopedycznych należy bezwzględnie zasięgnąć opinii specjalisty – nieprawidłowo dobrany sprzęt w wieku dziecięcym może nieść za sobą bardzo duże konsekwencje, które ujawnią się po wielu latach.

Odpowiedz