Kilka faktów o stopie

Stopa człowieka to niezwykle złożony mechanizm, który powinien działać jak szwajcarski zegarek. Każda, jest zbudowana z 28 kości, tworzących między sobą 30 stawów. W każdej stopie znajduje się ponad 100 struktur więzadłowych i mięśniowych, które oprócz możliwości przemieszczania się – zapewniają nam pewną podporę ciała! Na stopie znajduje się ogromna ilość zakończeń nerwowych, które istotnie wpływają na działanie całego ciała i narządów wewnętrznych. Pozycja stopy oraz nieprawidłowe jej obciążanie może wpływać na powstawanie dolegliwości, które pozornie nie są związane z tą częścią ciała. Dlatego tak ważne jest, aby tą częścią ciała zajmować się ze szczególną uwagą.

Wkładki ortopedyczne – kiedy warto się nimi wesprzeć? 

Wkładki do obuwia powinny być stosowane w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania stopy, nieprawidłowym wykształceniem jej łuków lub w przypadku problemów bólowych, w których stopa jest źródłem dolegliwości. Przypadki, w których warto zaopatrzyć się w taki rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego to, np.:

  • Ostroga piętowa
  • Paluch koślawy (halluxy)
  • Płaskostopie
  • Stopa wydrążona
  • Koślawość/szpotawość pięt
  • Przewlekłe stany zapalne stopy (zapalenie ścięgna Achillesa czy rozcięgna podeszwowego)

Większość problemów, z którymi walczy się przy użyciu wkładek to problemy objawiające się wyłącznie w obrębie samych stóp. Są jednak przypadki, w których istotny będzie dobór odpowiednich wkładek, a objawy bólowe będą pozornie niezwiązane z podstawą naszego ciała. To, np.:

  • Bóle grzbietu
  • Bóle głowy
  • Bóle kolan, bioder
  • Skolioza

Jak działają wkładki ortopedyczne?

Działanie wkładek opiera się o bierne przywrócenie prawidłowych krzywizn stopy i podparcie miejsc, które są najbardziej narażone na zmiany przeciążeniowe i urazy. Ich kształt będzie różny w zależności od problemu, z którym walczymy, dlatego każda wkładka powinna zostać indywidualnie dobrana do pacjenta. Przed prawidłowym doborem wkładek niezbędne jest manualne badanie stopy, ocenienie modzeli skórnych, które często są źródłem dolegliwości bólowych i miejscami przeciążenia stopy, oraz ocena jej ruchomości. Częstym badaniem jest ocena z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych oraz platform, pomagających w dobrym doborze sprzętu. Specjalista ocenia także chód pacjenta i sposób, w jaki się porusza. Szczegółowe badanie stóp oraz całego ciała, zapewni informację, dzięki którym dobór wkładki będzie precyzyjny i skuteczny. Efekt noszenia wkładki można poczuć już po kilku dniach, jednak właściwe rezultaty osiąga się zazwyczaj po kilku miesiącach.

Pamiętaj!

Należy jednak pamiętać, że wiele schorzeń ma podłoże wielopłaszczyznowe i sam dobór wkładek, nie jest wystarczającym środkiem leczniczym. Często leczenie większości schorzeń należy uzupełnić o indywidualnie dobraną rehabilitację/terapię manualną. W przypadku dzieci, u których rozwój stopy ma bardzo dynamiczny przebieg, przed zastosowaniem jakichkolwiek wkładek czy butów ortopedycznych należy bezwzględnie zasięgnąć opinii specjalisty – nieprawidłowo dobrany sprzęt w wieku dziecięcym może nieść za sobą bardzo duże konsekwencje, które ujawnią się po wielu latach.

Odpowiedz

  1. Anna picha

    Bardzo się cieszę że pomagasz ludziom to jest coś pięknego to co robisz dla drugiego człowieka i proszę nies ta pomoc jak najdłużej