Zabieg techniką Bowena trwa 40-60 min. Metoda polega na delikatnych ruchach oddziałujących na receptory usytuowane w powięzi. Pomiędzy ruchami stosuje się kilkuminutowe przerwy. Są one ważnym elementem techniki, dzięki tym pauzom organizm otrzymuje niezbędny czas na reakcję i rozpoczęcie procesu leczenia.
Rezultaty można zaobserwować zazwyczaj już po pierwszym zabiegu, jako że ciało będzie kontynuowało swój proces leczenia przez najbliższe dni. Zazwyczaj kilka zabiegów wystarczy, aby organizm poradził sobie z wieloma dolegliwościami.
W odróżnieniu od innych terapii manualnych, podczas zabiegów techniką Bowena nie używa się siłowych nacisków, nie wymusza efektów. Każdy ruch jest dostosowywany do wrażliwości klienta i miejsca na ciele. Terapeuta pozwala samodzielnie wykonać pracę naszemu ciału we własnym tempie i możliwościach.
Brak jest przeciwwskazań do stosowania Terapii Bowena. Jest to bardzo efektywna, nieinwazyjna technika, która nie powoduje skutków ubocznych. Skorzystać z niej może każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia, zarówno noworodki, jak i osoby w podeszłym wieku. Technikę Bowena można zastosować w przypadku drobnych dolegliwości, jak również i w chorobach przewlekłych, neurologicznych czy psychosomatycznych, wszystkie one wykazują poprawę po zabiegach.
Technika pomaga zarówno przy dolegliwościach wewnętrznych jak i w procesie rehabilitacji. Pomaga przy napięciach mięśniowych, kontuzjach. Z Techniki Bowena korzystają osoby po urazach, cierpiące na zwyrodnienia czy skrzywienia kręgosłupa, rwę kulszową, wady postawy, zapalenia stawu barkowego, zespołu cieśni nadgarstka, dolegliwości kolan, łokci, barków, bioder itp. Zabieg przynosi ulgę przy bólach, w tym migrenowych, zawrotach głowy oraz zaburzeniach snu. Poprawia stan zdrowia pacjenta przy dolegliwości astmy, zapalenia oskrzeli oraz kataru siennego. Przynosi ulgę w bolesnych miesiączkach i zaburzeniach miesiączkowania a także w menopauzie. Jest efektywna w chorobach neurologicznych, w tym łagodzeniu napadów padaczkowych, zwłaszcza u dzieci.
Jest bardzo efektywna u dzieci i niemowląt. Ma zastosowanie m.in. w zaburzeniach trawienia, moczeniu nocnym, kolkach oraz w porażeniach mózgowych.
Pomaga przy problemach z zajściem w ciążę. Już kilkanaście dzieci w Polsce urodziło się dzięki tej technice.