Zadbaj o swój kręgosłup

Zdrowy kręgosłup jest filarem funkcjonowania całego ciała człowieka. Pełni szereg funkcji i zadań, które są niezbędne dla prawidłowego stanu zdrowia. Oprócz funkcji podporowej i ruchowej pełni rolę ochraniacza układu nerwowego, który steruje niemal każdym procesem zachodzącym w organizmie ludzkim. Przez tryb życia, pracę, dietę oraz wiele innych czynników nasz kręgosłup ulega stopniowej degeneracji – problemy z plecami już po 30 roku życia dotyczą 80% z nas! Na szczęście, istnieje wiele sposobów, dzięki którym można dbać o swoje plecy i nie dopuszczać do tego, aby stały się problemem. Co należy robić, żeby trzymać swój kręgosłup w dobrej formie? Oto kilka rad.

Po pierwsze – ruszaj się!

Nasze plecy są stworzone do ruchu. Każdy z kręgów i dysków jest tak skonstruowany, aby był zdolny do przenoszenia dużych ciężarów. Kręgosłup uwielbia ruch i bez odpowiedniej dawki aktywności fizycznej szybciej ulega zużyciu. Szczególnie korzystnie na stan naszego “rusztowania” wpływa chodzenie, bieganie i sporty siłowe. Dla osób mniej sprawnych lub otyłych, bardzo dobrze sprawdza się aktywność w wodze (pływanie lub ćwiczenia z przyrządami). Odpowiednia dawka ruchu, przerwy na krótką gimnastykę w pracy, zapewniają dobre odżywienie kręgosłupa i dysków. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dostarczać sobie dawki ruchu. To najprostszy sposób na zdrowe plecy.

Po drugie – zadbaj o dietę!

Zbilansowana dieta, bogata w dużą ilość składników odżywczych jest kluczowym elementem w zapobieganiu problemom z kręgosłupem. Podstawą zdrowych kręgów jest dostarczenie im dobrej jakości paliwa i dbanie o to, aby mogły żyć w korzystnym dla siebie środowisku. W diecie każdej osoby, która chce zadbać o swoje plecy powinna znajdować się duża ilość warzyw, zdrowych tłuszczy i potraw bogatych w wapń i vit. D3, które zapewniają dobre odżywienie kości. Należy także pamiętać o regularnym piciu wody i unikaniu potraw i używek działających pro-zapalnie, t.j. alkohol, tytoń oraz cukry proste, które bezpośrednio wpływają na uszkodzenie kręgosłupa.

Po trzecie – unikaj stresu!

Żyjemy w czasach, w których stres jest nieunikniony. Samo wyjście na ulicę pełną samochodów i huku miasta jest dla naszego ciała silnym przeżyciem. Kiedy dołączymy do tego przewlekłe, negatywne emocje związane z pracą i nadmierną ilość obowiązków – nie tylko nasza psychika, ale także ciało staje się jednym, wielkim kłębkiem nerwów. Przewlekły stres wpływa na wszystkie tkanki naszego ciała bardzo negatywnie przez nieustannie podwyższony poziom hormonów odpowiedzialnych za reakcję w przypadku podwyższonego ryzyka. Stres bezpośrednio wpływa także na nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, procesów oddychania i odżywiania naszego ciała, które jest kluczowe dla prawidłowej funkcji kręgosłupa.

Na koniec – nie zwlekaj z reakcją, jeśli coś Cię boli!

Problemy z kręgosłupem można porównać do kłopotów z zębami. Metoda “na przeczekanie” niestety nie pomaga, a tylko zwiększa problem. Tak samo jak w przypadku problemów natury stomatologicznej – najlepiej reagować od razu. Dlatego jeśli czujesz, że z Twoimi plecami coś jest nie tak i są momenty, w których odmawiają posłuszeństwa – skontaktuj się ze specjalistą w tej dziedzinie. W czasach ogromnej ilości osób, które cierpią na problemy układu ruchu, fizjoterapia posiada metody, które potrafią szybko zlikwidować odczucia bólowe i usprawnić Twoje funkcjonowanie. Wykwalifikowany specjalista pomoże Ci w doborze odpowiednich ćwiczeń oraz nauczy, jak dbać o siebie, aby jak najdłużej trzymać się w dobrej kondycji!

O kondycję swojego kręgosłupa trzeba dbać. I zacząć trzeba jak najszybciej. Już od najwcześniejszych lat dzieciństwa budujemy dla samych siebie porządną podporę, której jakość będzie procentowała przez całe życie. Dlatego świadomość tego, jak istotny jest sport, dieta i chwila dla siebie w zabieganej codzienności powinna być budowana od najmłodszych lat. Dobra kondycja kręgosłupa zapewnia życie wolne od bólu przez długie lata.

Odpowiedz