Terapia wisceralna

Istnieje wiele form terapii, które są skuteczne w walce z bólem i schorzeniami, które towarzyszą nam, na co dzień. Jednak nie wszystkie z nich nakierunkowane są na przyczynę danych dolegliwości. Większość z metod leczenia skupia się na leczeniu objawowym, – czyli na wyeliminowaniu niekorzystnych odczuć i uznanie postępowania za zakończone. Podstawą diagnostyki i lecznictwa powinno być znalezienie pierwotnego pochodzenia danego problemu. Kiedy wiadomo, gdzie leży źródło dolegliwości, terapia staje się łatwiejsza i dużo bardziej efektywna.

Dlaczego mam chory żołądek a boli mnie bark?

Terapia wisceralna w swojej teorii utożsamia przyczyny bólu i wielu schorzeń układu ruchu (tj. bóle kręgosłupa) z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. Nie jest to tylko założenie. Istnieje ogromna ilość badań naukowych, które potwierdzają takie podejście. Na podstawie szeregu doświadczeń wyróżniono w obrębie ciała człowieka tzw. strefy Heada. Są to bolesne lub tkliwe obszary na skórze, które w przypadku pojawienia się reprezentują dany narząd wewnętrzny. Dla przykładu – bolesny prawy bark może świadczyć o problemie z wątrobą/pęcherzykiem żółciowym. Bolesny dolny odcinek kręgosłupa –może wskazywać na zaburzenia pracy nerek lub jelita grubego. Nie zawsze ból musi być jedynym sygnałem o dysfunkcji. Może to być także wzmożona potliwość, obrzęk lub gęsia skórka w danej strefie.

Co ciekawe – nie zawsze jest to powiązane z wyraźnym objawami złej pracy danego narządu. Często są to dysfunkcje, które dla pacjenta wydają się normą – zwykło się mawiać „taki mój urok”. Zdarza się jednak, że mimo wielkiego uroku osobistego któreś z trzewi nie funkcjonuje zbyt dobrze i oznajmia najprościej jak potrafi, – czyli bólem. Sztuką tu jest umiejętność zrozumienia języka ciała i odpowiedniego doboru leczenia tak, aby zlikwidować problem i zapobiec nawrotom dolegliwości.

Terapia wisceralna – atak na przyczynę bólu

Z pomocą często przychodzi wyżej wymieniona terapia wisceralna (inaczej nazywana trzewną). Często błędne opisywana, jako masaż brzucha. Podczas zabiegu terapeuta po szczegółowym wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu badania przystępuje do wykonania odpowiednich technik ukierunkowanych na poprawę funkcji narządów wewnętrznych. Polegają one na stosowaniu odpowiednich manewrów i mobilizacji w obrębie brzucha i jego okolic. Uzyskuje się w ten sposób efekt rozprężenia tkanek wewnątrz jamy brzusznej, co bezpośrednio przyczynia się do lepszego samopoczucia i mniejszych dolegliwości bólowych w obrębie układu ruchu. Często taka metoda pracy jest uzupełniana dodatkowymi technikami manualnymi takimi jak Mobilizacje stawów, suche igłowanie czy terapia powięziowa.

Terapia trzewna jest szczególnie wskazana w dolegliwościach przewlekłych takich jak:

  • Bóle obręczy barkowej
  • Bóle kręgosłupa
  • Zawroty głowy o nieokreślonym podłożu
  • Bóle głowy
  • Reflux żołądkowo-przełykowy
  • Zespołu bólowe tj. rwa kulszowa czy ramienna

Warto wspomnieć, że szczególnym przeciwwskazaniem do terapii są bóle o podłożu nowotworowym, które często prezentują się w podanych strefach. Są to jednak często dolegliwości o charakterze ostrym i szybko postępującym i wymagają szerokiej diagnostyki i leczenia szpitalnego. W przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu, w wielu przypadkach musi być uzupełniona dobrem zoptymalizowane diety a na właściwe, długotrwałe efekty czasem trzeba poczekać. Warto jednak otworzyć się na ten rodzaj pracy, gdyż korzyści z niej płynące często przekraczają najśmielsze oczekiwania.

Bibliografia:

  1. Garten, Hans, and Joseph Shafer. The Muscle Test Handbook: Functional Assessment, Myofascial Trigger Points and Meridian Relationships. Churchill Livingstone/Elsevier, 2013.
  2. Liem, Torsten, et al. Przewodnik Po Osteopatii Wisceralnej Tom I. MEDPHARM, 2017.
  3. Helsmoortel Jérôme, et al. Visceral Osteopathy: the Peritoneal Organs. Eastland Press, 2010.

Odpowiedz