Kinesiotaping – metoda plastrowania dobrym sposobem na ból

 

Kinesiotaping jest świeżą metodą wspomagania terapii oraz walki z dolegliwościami bólowymi. Znana jest dopiero od lat, 80 kiedy dr Kenzo Kase opracował metodę plastrowania. Prawdziwą sławę metoda dynamicznego plastrowania zyskała dopiero po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, kiedy pokaźna ilość rolek do tapingu została przekazana na rzecz zawodników biorących udział w zawodach oraz ich sztabom medycznym. Liczni sportowcy zaczęli używać kinesiotapingu jako metody wspomagającej pracę mięśni oraz wspierającą ich w szybszym powrocie do uprawianej dyscypliny po przebytym urazie.

Taśmy kinesio – z czego są wykonane i jak działają?

Aktualnie metoda plastrowania jest używana na całym świecie w gabinetach fizjoterapeutycznych jako wspomaganie terapii, czasem jako osobna metoda lecznicza. Często jako fizjoterapeuci mówimy o plastrach kinesio jako o „przedłużeniu rąk terapeuty”, ponieważ pozwalają one na utrwalenie efektu wykonywanych zabiegów.
Taśmy kinesio są wykonane z cienkiej, elastycznej bawełny, która z jednej strony pokryta jest klejem i zostaje nałożona na papier w początkowym rozciągnięciu do 140%. Pozwala to na uzyskanie efektu „ściągnięcia” tkanek po naklejeniu plastra. Taśma zawiera pory oraz nacięcia, dzięki którym dopasowuje się do skóry podczas naklejania oraz przepuszcza powietrze – zapewniając komfort w trakcie noszenia. Ze względu skład taśmy i kleju – jest wodoodporna, dlatego podczas noszenia plastrów można się myć oraz pływać w basenie.
Działanie plastrów opiera się o ich wpływ na delikatne uniesienie skóry pod plastrem, co umożliwia swobodniejszy przepływ krwi, limfy i substancji odżywczych przez tkanki położone głębiej. Plastry oddziałują również na powięź, która w swojej strukturze zawiera ogromną liczbę nocyceptorów – czyli receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Przez korzystny wpływ na tkankę powięziową, kinesiotaping działa przeciwbólowo a jego zasady funkcjonowania opierają się o fizjologiczne zmiany zachodzące w ciele człowieka.

Kiedy zastosować kinesiotaping?

Istnieje kilka metod oklejania ciała użyciem plastrów kinesio, dlatego ważne jest aby plastrowanie wykonywała osoba przeszkolona w tym zakresie, np. fizjoterapeuta. W zależności od pozycji ciała podczas oklejania oraz sposobu naciągnięcia plastra na skórze – oddziaływanie plastrów może być różne. Podstawowymi efektami, które mogą wywołać plastry kinesio są:

 • Zmniejszenie bólu
 • Poprawa odprowadzania obrzęku
 • Poprawa propriocepcji (czucia głębokiego)
 • Stabilizacja stawów i zmniejszenie ryzyka kontuzji
 • Zwiększenie zakresu ruchomości stawów
 • Wspieranie efektów terapii manualnej/ćwiczeń

Kinesiotaping stał się bardzo popularną metodą wspierania rehabilitacji ze względu na swoją uniwersalność. W wielu dziedzinach medycyny jest to metoda pomocna i oprócz poważnych zmian skórnych czy alergii na materiał, z którego wykonany jest plaster – praktycznie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Plastry kinesio mogą być używane nawet przez kobiety w ciąży w celu wspomagania pracy mięśni grzbietu czy profilaktykę powstawania rozstępu mięśnia prostego brzucha. Oprócz tego mogą być stosowane także w przypadku:

 • Urazów mięśni, ścięgien, więzadeł
 • Obrzęków limfatycznych i pourazowych
 • Hipermobilności stawów
 • Bólów głowy oraz zespołach bólowych tj. rwa kulszowa czy zamrożony bark
 • Objawów chorób neurologicznych tj. spastyczność mięśni czy wiotkość tkankowa
 • Mało mobilnych blizn

Ze względu na prostotę używania oraz szybkości plastrowania przy odrobinie wprawy – plastry kinesio zyskały zaufanie terapeutów na całym świecie i niemal w każdym gabinecie fizjoterapii czy osteopatii są stosowane jako środek wspomagający terapię.

Bilbiografia:

 • Reynard, Fabienne et al. “Immediate and short-term effects of kinesiotaping on muscular activity, mobility, strength and pain after rotator cuff surgery: a crossover clinical trial.” BMC musculoskeletal disorders vol. 19,1 305. 22 Aug. 2018, doi:10.1186/s12891-018-2169-5
 • Oktas, Birhan, and Ozge Vergili. “The effect of intensive exercise program and kinesiotaping following total knee arthroplasty on functional recovery of patients.” Journal of orthopaedic surgery and research vol. 13,1 233. 12 Sep. 2018, doi:10.1186/s13018-018-0924-9
 • Gonnade, Nitesh et al. “Regenerative efficacy of therapeutic quality platelet-rich plasma injections versus phonophoresis with kinesiotaping for the treatment of chronic plantar fasciitis: A prospective randomized pilot study.” Asian journal of transfusion science vol. 12,2 (2018): 105-111. doi:10.4103/ajts.AJTS_48_17

Odpowiedz