Ból głowy – diagnostyka

Myślę, że można się pokusić o stwierdzenie, że 100% ludności świata ma jedno wspólne przeżycie – każdy doświadczył kiedyś bólu głowy. Niektórzy doświadczają go bardzo rzadko, u innych – jest to poważny problem uniemożliwiający wykonywanie niemal każdej czynności dnia codziennego wliczając w to swobodne zebranie myśli. 

Diagnostyka bólów głowy jest nie lada wyzwaniem ze względu na ogromny wachlarz patologii, które mogą objawiać się w taki sposób. Przyczyny bólu głowy mogą być błahe, np. zmiana pogody czy stres w pracy. Z drugiej strony źródło tej dolegliwości może leżeć w bardzo poważnej chorobie zagrażającej życiu lub zdrowiu, jak np. nowotwór mózgu czy udar. 

A co gdybym powiedział Tobie, że najczęstszą przyczyną bólów głowy jest kondycja Twoich mięśni i to właśnie one decydują o tym czy będziesz mógł/mogła skupić się na pracy i obowiązkach domowych? To właśnie ich kondycja może wpływać na powstawanie napięciowego bólu głowy, które swoimi objawami mogą przypominać nawet najgorszą migrenę.

Często sam ból głowy jest tylko dodatkiem…

Napięciowe bóle głowy dotyczą bardzo szerokiego grona osób na świecie. Wg statystyk tego rodzaju dolegliwości doświadczyło lub obecnie doświadcza 42% światowej populacji! Ze względu na szeroki wachlarz objawów, które potrafią towarzyszyć bólowi głowy, często bóle napięciowe są mylone z migreną i badane pod kątem neurologicznym. Nic w tym dziwnego, takie dolegliwości potrafią naprawdę przestraszyć!

Oprócz samego bólu, nieprawidłowe napięcie mięśni może objawiać się:

  • nudnościami, wymiotami,
  • zawrotami głowy
  • zaburzeniami widzenia i łzawieniem oczu
  • wahaniem ciśnienia krwi i kołataniem serca
  • szumami i dzwonieniem w uszach
  • ogólnym zmęczeniem i wyczerpaniem
  • problemami z utrzymaniem jednostajnej pozycji głowy
  • obniżeniem nastroju i apatią

Czas trwania bólu jest różny. Najczęściej dolegliwości pojawiają się cyklicznie i trwają od 30 minut do kilku godzin. W gorszych przypadkach – potrafią dokuczać kilka dni a nawet miesięcy! Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować swoich objawów i wziąć się do pracy jak najszybciej.

Ból głowy pod lupą

Co zatem dzieje się w mięśniach, że potrafią one prowokować bóle głowy? Na skutek różnych przyczyn obejmujących: przeciążenia, złą postawę ciała, nieprawidłową ergonomię pracy, stres, wady wzroku, złe funkcjonowanie narządów wewnętrznych – w włóknach mięśni powstają punkty spustowe. To bolesne zgrubienia, bardzo małych rozmiarów, wyczuwalne pod skórą. Są to hiperaktywne włókna mięśniowe, które mogą prowokować wzmożone reakcje autonomiczne, motoryczne oraz ból rzutowany. Każdy punkt spustowy posiada swoją indywidualną „strefę rzutowania bólu”, która dla wprawnego oka fizjoterapeuty czy osteopaty jest bardzo dobrą wskazówką do pracy. Krócej mówiąc: miejsce bólu bardzo często pozwala na odnalezienie jego przyczyny!

Najczęstszymi winowajcami dolegliwości są:

  • m. MOS (mostkowo-obojczykowo-sutkowy),
  • m. czworoboczny grzbietu,
  • m. skroniowy 
  • m. mięśnie płatowate. 

Wzmożone napięcie każdego z nich objawia się inaczej ze względu na swoje położenie, – co wprawionemu terapeucie pozwala na szybką diagnostykę problemu oraz trafną terapię. 

Ratunek w bólu

Metody fizjoterapii i osteopatii potrafią być bardzo skuteczną metodą walki z dokuczliwym bólem głowy. Specjalista w tej dziedzinie po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania będzie w stanie odkryć przyczynę problemu i odpowiednimi technikami terapeutycznymi zniwelować dolegliwości. Metody pracy z napięciowym bólem głowy to m.in.:

  • suche igłowanie (terapia punktów spustowych przy użyciu igieł do akupunktury)
  • manipulacje i mobilizacje kręgosłupa (poprawiające jego ruchomość)
  • terapia wisceralna (skupiona na narządach wewnętrznych często będących pierwotną przyczyną bólu głowy)
  • techniki tkanek miękkich (usprawniające pracę mięśni, powięzi i więzadeł)
  • ćwiczenia terapeutyczne (mogące wpływać na postawę ciała oraz likwidowanie niepożądanego napięcia mięśni)

Wyżej wymienione techniki terapeutyczne są bardzo skuteczne w walce z bólami głowy. Bardzo często skuteczna terapia pozwala na trwałe wyzbycie się dolegliwości oraz zaprzestanie zażywania środków przeciwbólowych.

UWAGA!

Pomimo tego, że napięcie mięśniowe jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych głowy, pamiętaj, że nie jest to uniwersalna diagnoza. Ból głowy może być spowodowany szeregiem patologii i ciężkich chorób. Dokładne badanie poparte wykonaniem badań obrazowych pozwoli na wykluczenie poważnych schorzeń, które mogą powodować Twoje dolegliwości. Jeśli cierpisz z powodu uporczywego bólu głowy nie zwlekaj z konsultacją specjalisty, który będzie w stanie pokierować cię w stronę zdrowia.

Bibliografia:

  • Do, Thien Phu, et al. “Myofascial Trigger Points in Migraine and Tension-Type Headache.” The Journal of Headache and Pain, vol. 19, no. 1, 2018, doi:10.1186/s10194-018-0913-8.
  • Ferrante, T., et al. “Prevalence of Tension-Type Headache in Adult General Population: the PACE Study and Review of the Literature.” Neurological Sciences, vol. 34, no. S1, 2013, pp. 137–138., doi:10.1007/s10072-013-1370-4.
  • Jensen, Rigmor Højland. “Tension-Type Headache – The Normal and Most Prevalent Headache.” Headache: The Journal of Head and Face Pain, vol. 58, no. 2, 2017, pp. 339–345., doi:10.1111/head.13067.
  • Linde, Klaus, et al. “Acupuncture for the Prevention of Tension-Type Headache.” Cochrane Database of Systematic Reviews, 2016, doi:10.1002/14651858.cd007587.pub2.
  • Palacios-Ceña, María, et al. “Relationship of Active Trigger Points with Related Disability and Anxiety in People with Tension-Type Headache.” Medicine, vol. 96, no. 13, 2017, doi:10.1097/md.

Odpowiedz