Ciąża to czas, kiedy ciało kobiety doświadcza wielu zmian. W trzecim trymestrze wiele kobiet cierpi na kłujący ból w okolicy kości łonowej, który nie pozwala na poruszanie się i bardzo utrudnia codziennie funkcjonowanie. Dlaczego tak się dzieje?

Oj te hormony…

Wszystkiemu winna jest relaksyna, hormon odpowiedzialny za rozluźnienie chrząstki w spojeniu łonowym i połączeń między stawami krzyżowo-biodrowymi. Kłujący, przeszywający ból z przodu miednicy to właśnie ból spojenia łonowego czyli styku kości łonowych, natomiast jeśli boli z tyłu i u dołu pleców, to można mieć pewność, że relaksyna podziałała również na stawy biodrowo-krzyżowe. Dziecko obniża się i napiera na macicę swoim ciężarem, dając miednicy sygnał, że czas porodu się zbliża, chociaż ten czas może wydłużyć się. 

Zdarza się również, że jego waga jest zbyt duża w stosunku do szerokości miednicy i to też może wpłynąć na bolesność spojenia łonowego. Szybko rosnąca waga kobiety w ciąży również może przyczynić się do tej dolegliwości, należy więc mieć na uwadze odpowiednią dietę. 

Czym jest spojenie łonowe?

Spojenie łonowe to chrząstka, która znajduje się na styku kości łonowych, będące elementem tworzącym obręcz biodrową. Jest ona również elementem nośnym dla kończyn dolnych. Dzięki spojeniu łonowemu miednica jest sztywna, odporna na duże obciążenia statyczne i dynamiczne. 

Ból pojawia się wtedy, kiedy miednica przygotowuje się do porodu, aby ułatwić przyjście dziecka na świat. Fizjologiczne rozejście się spojenia łonowego pojawia się u każdej kobiety w ciąży, niemniej, gdy osiąga wartość powyżej 1 cm – wtedy nazywamy je patologicznym. I jest to predyspozycja osobnicza, niezależna od dobrych chęci.

Spojenie łonowe i diagnostyka

Nie tylko przenikliwie kłujący ból jest sygnałem rozejścia się spojenia łonowego, ale również tzw. szpara, która może znajdować się między kośćmi łonowymi – a to badanie wykonuje się za pomocą ultrasonografu (USG). Dolegliwość ta stanowi przeciwwskazanie do porodu siłami natury, a jeśli objawy bólowe będą się z każdym dniem nasilały, lekarz może zadecydować o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży. Na podstawie wywiadu i opisu dolegliwości fizjoterapeuta z kolei może zdiagnozować to schorzenie i zastosować odpowiednie działania.

Jeśli miednica jest tkliwa, pojawia się ból podczas wstawania i chodzenia, ból, który promieniuje do kości krzyżowej i nóg, kiedy trudno o prawidłowy tor chodzenia, a najlepiej wykonywać każdy ruch z szerzej rozstawionymi nogami – to można mieć pewność, że spojenie łonowe wymaga diagnostyki. 

Czy rozejście spojenia łonowego da się wyleczyć?

Nie jest możliwe zupełne pozbycie się bólu przy rozejściu spojenia łonowego, niemniej zdecydowanie pomaga odpoczynek i unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów. Istotne tu jest ograniczenie nacisku na miednicę, wszelkie ćwiczenia z piłkami do fitnessu czy nawet te umiarkowane, ale nieco bardziej dynamiczne zajęcia ruchowe nie są wskazane. 

Przy tej dolegliwości nie powinno się długo siedzieć, a jeśli już nie ma innej możliwości, to koniecznie z odchylonym oparciem fotela lub tak, aby ciężar brzucha z przodu miednicy przeniósł się na tylną część miednicy. Najlepiej więc podłożyć pod dół pleców poduszkę. Można również kupić specjalny pas – rodzaj ortezy opasujący biodra, stabilizujący stawy biodrowo-krzyżowe i odciążający spojenie łonowe. Pasy te są skuteczne i z pewnością przyniosą ulgę w codziennych czynnościach.

U fizjoterapeuty…

W gabinecie fizjoterapeuty ważne jest, aby specjalista ocenił różnice napięć mięśni biodrowo-lędźwiowych i na tej podstawie zastosował odpowiednie techniki manualne. Do tych najbardziej skutecznych, które mogą pomóc w usunięciu bólu i przywrócą codzienne funkcjonowanie należy rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, mobilizacje stawów krzyżowo-biodrowych, rozluźnianie mięśni biodrowo-lędźwiowych, które przyczepiają się do talerzy biodrowych i naprawdę tu pomocny – kinesiotaping.

Pocieszające jest to, że po urodzeniu dziecka większość dolegliwości związanych z rozejściem spojenia łonowego mija, niemniej zdarza się, że ten proces trwa nieco dłużej. Z pewnością kluczowa będzie wizyta u fizjoterapeuty, dzięki któremu powrót do pełnej sprawności będzie dużo szybszy i będzie można w pełni cieszyć się z bycia mamą! 

 

Odpowiedz

  1. AnnaS

    Dzień dobry,

    Czy może Pani polecić jakieś szersze opracowania na temat rozejścia spojenia łonowego w ciąży?