Skolioza

Skolioza czasem brzmi jak wyrok. Bo dziecko krzywo siedzi, bo nie lubi się ruszać, wpatrzone w ekran telefonu. Niestety, to schorzenie powoduje zmiany nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale również w klatce piersiowej, miednicy i kończyn dolnych. Z pewnością wymaga wizyty u fizjoterapeuty, który pomoże w diagnostyce i dobierze odpowiednie ćwiczenia. na co więc zwrócić uwagę?

Skrzywienie zawodowe i genetyczne

Zmiany związane ze skoliozą dotykają nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Wpływają na cały układ kostny, mięśniowy, powięziowy i więzadłowy. Osoby dotknięte skoliozą cierpią na dolegliwości w obszarze klatki piersiowej i żeber, a ma to niewątpliwy wpływ na sposób oddychania i na serce. Praca siedząca, stojąca z większym obciążeniem jednej nogi także mają wpływ na utrwalanie nieprawidłowego wzorca posturalnego. W pojawieniu się skoliozy dużą rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne, a także nietypowe ułożenie płodu, które spowodowało zmiany w układzie czaszkowo-krzyżowym, mającym ogromny wpływ na rozwój całego ruchu układu ruchu.

Skolioza u dorosłych

Nasilające się bóle kręgosłupa mogą mieć przyczynę właśnie w bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Dyskopatie, rwa kulszowa czy neuralgie to częste powikłania spowodowane skoliozą. Wymagają one wizyty u fizjoterapeuty, który określi stopień skrzywienia i przy pomocy między innymi lustra posturalnego sprawdzi asymetrię ustawienia barków, ustawienie łopatek, asymetrię klatki piersiowej i kątów talii, czy nastąpiła rotacja tułowia z odstawaniem żeber i jaka jest pozorna i rzeczywista różnica długości nóg. Często jest tak, że pacjent nosi wkładki ortopedyczne ze względu na pozornie krótszą nogę, a przyczyna tkwi w nieprawidłowym ustawieniu miednicy, spowodowanym właśnie skoliozą.

Skolioza u dzieci

Większość skrzywień kręgosłupa u dzieci to skoliozy idiopatyczne – ich przyczyna nie jest znana. Należą one do tak zwanych skolioz strukturalnych, które dotyczą całego kręgosłupa i wykazują zmiany w poszczególnych kręgach. Skoliozy idiopatyczne powstają tylko u dzieci i młodzieży, a najczęściej występują u dziewcząt.

Skolioza – i co dalej?

Schorzenie to ma różne oblicza – od klinicznie niewielkich skrzywień i stosowania odpowiednich ćwiczeń, rotację kręgów z wyraźnym garbem żebrowym, klinowaceniem trzonów kręgów, aż po daleko posunięte zmiany strukturalne. Jeśli nie będzie się dbać o kręgosłup, wada postawy może się pogłębiać, pojawi się ból, sztywność odcinka kręgosłupa w miejscu skrzywienia, problemy z układem krążenia, a nawet konieczność operacji. Samo nie przejdzie. Co więc robić?

U fizjoterapeuty

Podstawową formą rehabilitacji jest rozciągnięcie mięśni skróconych przez skoliozę, a także wzmocnienie wszystkich partii mięśni wokół kręgosłupa. Ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę powinny być wykonywane co najmniej trzy razy w tygodniu przez 45 minut, przy czym są one skuteczne zwłaszcza przy niewielkim skrzywieniu. Dzieci i młodzież cierpią często na skoliozę odcinka piersiowego – prawostronną, lewostronną lub dwułukową, która w wieku dorosłym, bez prawidłowo prowadzonej rehabilitacji może dawać naprawdę wiele dolegliwości.

Aby znaleźć specjalistę, który przeprowadzi przez proces terapii skoliozy, zajrzyj na www.znajdzgabinet.pl. Istotna będzie również zmiana nawyków posturalnych, dobrze jest zwracać uwagę, w jakiej pozycji siedzi dziecko – czy ma podwiniętą nogę, co powoduje skrzywienie miednicy i kompensacyjne wygięcie kręgosłupa w przeciwną stronę. I wreszcie – jaką my mamy pozycję w pracy i w jakiej kondycji jest nasz kręgosłup.

Odpowiedz

  1. Klaudia

    Ja własnie zostałam zdiagnozowana już jako dorosła i na początku było sporo strachu, ale trafiłam w Krakowie do doktora Więcka i na rehabilitację i jest już lepiej