Kresa biała

Czym jest kresa biała i dlaczego sprawia tak wiele problemów? Jak można sobie z tym radzić?  i jak wyglądają mięśnie brzucha? Dlaczego niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty?  Jeśli twój brzuch nie wygląda dobrze, koniecznie przeczytaj, jak sobie pomóc!

Trochę anatomii

Mięśnie na brzuchu są ułożone warstwowo. Najgłębiej położony jest mięsień poprzeczny, którego włokna otaczają narządy wewnętrzne niczym mocny pas. Po obu stronach, od miednicy do żeber biegną mięśnie skośne – wewnętrzne i zewnętrzne. Od przodu przykrywa je mięsień prosty brzucha, który jest rozpięty między mostkiem i żebrami aż do kości łonowej. Mięsień prosty brzucha łączy silne pasmo – czyli właśnie kresa biała. Ma ona różną szerokość, w najszerszym miejscu około 3 cm powyżej pępka ma 2,2 cm, a poniżej do 16 mm.  Rozstęp mięśni prostych brzucha to właśnie rozejście się kresy białej. 

Kresa biała a ciąża

Okres ciąży to rewolucja hormonalna, która wpływa również na rozluźnienie kresy białej. W III trymestrze ciąży na skutek rozciągania się dwóch części mięśnia prostego brzucha, kresa biała również zaczyna się rozluźniać. Po urodzeniu dziecka mięśnie brzucha powinny wrócić do normy, jednak nie zawsze się tak dzieje. Wpływ na to ma nie tylko waga dziecka powyżej 4 kg, ciąże w krótkim odstępie czasu czy uwarunkowania genetyczne, ale również silne, ale mało elastyczne mięśnie brzucha. Mocne, nie rozciągnięte mięśnie sprzyjają się pojawieniu się rozejścia kresy białej. Dodatkowo w ciąży nie oddycha się przeponą a torem piersiowym, co również wpływa na małą elastyczność mięśni brzucha. Oddech przeponą w połączeniu z wyprostowaną sylwetką ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.

I co dalej?

Oprócz rozejścia się mięśni prostych brzucha, mogą pojawić się takie dolegliwości jak szerokie ustawienie żeber i ich wystające łuki, ból stawów biodrowo-krzyżowych i kręgosłupa w dole pleców, hemoroidy lub zaparcia i nietrzymanie moczu. Jeśli po przyłożeniu palców do brzucha skóra jakby się zapada, a skóra w okolicy pępka jest cienka to kresa prawdopodobnie jest uszkodzona. Rozciągnięta powięź, osłabione mięśnie grzbietu i mięśnie głębokie brzucha nie kontrolują prawidłowej postawy, naturalny gorset traci swoją siłę, a skutkiem jest nieprawidłowa postawa i naprawdę wiele dolegliwości bólowych.

U fizjoterapeuty

Aby ocenić stan rozejścia się kresy białej i mięśni brzucha, najlepiej udać się do fizjoterapeuty. Najważniejsze to popracować nad mięśniem poprzecznym i prostym brzucha. Przyda się tu wiedza w zakresie zmiany nawyków siadania, wstawania czy postawy. Wciąganie brzucha nie jest pomocne, bo wtedy angażuje się mięśnie skośne. Fizjoterapeuta, który dodatkowo dysponuje aparatem USG, pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia, które monitorowane, pokażą jak prawidłowo je wykonywać. Najbardziej istotne są mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha. Istotna tu będzie terapia manualna i mobilizacja mięśni, ale również kinesiotaping, niezbędny przy tym schorzeniu. 

Kresa biała – czego nie robić

Początkowo niewskazane będą ćwiczenia takie jak unoszenie prostych nóg, gdyż angażują one zewnętrzne mięśnie brzucha, a zbyt słabo mięsień prosty i mięśnie głębokie. Niewskazane będą również popularne „brzuszki”, ćwiczenia rozciągające, wygięcia w tył, skręty w bok. Koniecznie należy oddychać przeponą i wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Bez wizyty u fizjoterapeuty trudno się ich samemu nauczyć.

Odpowiedz

  1. Monika

    A jaka jest grubość kresy białej? Mi lekarz oszacował ją na 15mm ale nie wiem czy to dużo w stosunku do wartości normalnej.