Wdowi garb 

Wdowi garb jest problemem, który co raz częściej dotyka ludzi powodując u wielu spore dolegliwości bólowe. Nazwa schorzenia wzięła się od pochylonej postawy ciała, jaką przyjmowały kobiety opłakując swoich ukochanych po ich odejściu. Dziś, problem dotyczy bardzo dużej grupy osób, zwłaszcza pracowników biurowych, którzy na skutek postawy ciała przed komputerem są narażeni na duże konsekwencje zdrowotne.

Narażona jest duża grupa osób

Powstawanie tzw. „wdowiego garbu” jest długotrwałe. Polega na stopniowym odkładaniu się nadmiaru tkanki (głównie tłuszczowej) w okolicy karku na skutek nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia i innych czynności codziennych.

Na przestrzeni lat, wyniosłość tłuszczowa na karku daje o sobie znać – powodując uogólnioną sztywność kręgosłupa szyjnego, ból a także objawy neurologiczne. Zaniedbanie tego problemu przez długie lata nie jest kłopotem natury wyłącznie estetycznej – może nieść za sobą spore konsekwencje, które pogłębiają się wraz z postępem schorzenia.

Zaniedbanie kondycji karku to duże konsekwencje

Objawy „wdowiego garbu” mogą być rozłożone w czasie i nie muszą występować jednocześnie. Początkowo, zaczyna się od ogólnej sztywności karku, która postępuje. Pojawiają się również:

 • Bóle szyi, głowy
 • Bóle obręczy barkowej
 • Pieczenie i drętwienie w okolicy karku
 • Drętwienie ramion, dłoni i palców – zwłaszcza IV i V.

Drętwienie dłoni jest najbardziej drażniącym problemem i zazwyczaj dopiero w momencie pojawienia się tej dolegliwości pacjenci trafiają do gabinetów lekarskich i fizjoterapeutycznych. Objaw ten pojawia się ze względu na zmniejszenie przestrzeni w okolicy dolnej części kręgosłupa szyjnego, która odpowiedzialna jest za unerwienie ramienia oraz dłoni. Korzenie nerwowe stopniowo, co raz bardziej uciskane przez okoliczne tkanki – dają o sobie znać właśnie przez uczucie mrowienia dłoni. Pomimo pozornie dużych dolegliwości, można skutecznie walczyć z tym problemem przy użyciu odpowiednich technik terapeutycznych.

Wdowi garb – przyczyny schorzenia

Dobrze dobrana terapia, powinna skupiać się nie tylko na objawach, ale także na przyczynach powstawania problemu. Wdowi garb powstaje najczęściej na skutek wielu czynników. Najważniejszymi z nich są:

 • Wady postawy i wiotkość mięśniowa mięśni posturalnych (tzn. brzucha, prostowników grzbietu, karku, miednicy oraz mięśni głębokich)
 • Przewlekły stres
 • Otyłość
 • Osteoporoza
 • Zmiany hormonalne (np. zespół Cushinga)

Ze względu na wiele możliwych przyczyn powstawania schorzenia, możliwa jest konieczność współpracy specjalistów w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego.

Wylecz swój kark!

Leczenie „wdowiego garbu” opiera się głównie o leczenie zachowawcze (tzn. z wykorzystaniem metod nieobejmujących użycia skalpela). Skuteczna będzie rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Wspomagająco można stosować także środki farmakologiczne jednak należy pamiętać, że działają one tylko na objaw schorzenia a nie na jego przyczynę.

Do skutecznych metod rehabilitacji w przypadku „wdowiego garbu” należą:

 • Terapia manualna (w celu odbudowania prawidłowej ruchomości kręgosłupa szyjnego i piersiowego)
 • Techniki tkanek miękkich (pozwalające na zmniejszenie napięcia mięśniowego)
 • Suche igłowanie (pomagające w redukcji bólu przez zmniejszenie aktywności najbardziej napiętych włókien mięśniowych)
 • Techniki neuromobilizacji (korzystnie wpływające na nerwy obwodowe)
 • Ćwiczenia reedukacji postawy (w celu odbudowania prawidłowej siły mięśniowej całego ciała i przywrócenia nawyku trzymania prawidłowej postawy ciała)
 • Kinesiotaping

Wdowi garb jest podatny na leczenie fizjoterapeutyczne i przy odpowiednio dobranych i wykonanych technikach terapii oraz współpracy i systematyczności pacjenta, efekty rehabilitacji są bardzo dobre. Dlatego jeśli cierpisz na dolegliwości związane z tym schorzeniem, niezwłocznie zgłoś się do fizjoterapeuty w Twojej okolicy, aby zadbać o swoją kondycję i nie dopuścić do pogłębienia problemu.

Bilbiografia:

 1. Burt HA, Effects of faulty posture; President’s Address. Proc R Soc Med. 1950; 43(3):187–194. Accessed 26 February 2019.

 2. Robin McKenzie WYLECZ SWÓJ KARK. Med-Media. Warszawa 2011

Odpowiedz