Rwa ramienna 

Zawiało cię podczas jazdy samochodem lub pracujesz długo przed komputerem w biurze od strony klimatyzacji? Czujesz napięcie w szyi bo wciąż siedzisz w jednej pozycji? To może być przyczyna rwy ramiennej, bolesnego schorzenia obejmującego szyję, mięśnie karku i bark, zawsze po jednej stronie.

Najpierw pojawia się dokuczliwe napięcie mięśni szyi i karku, które później przechodzi w ciągły, palący, piekący lub rwący ból barku po jednej stronie ciała. Ciągnie się on od szyi aż do palców ręki. Może obejmować nawet część klatki piersiowej i jest odczuwalny jako drętwienie i mrowienie. Ból może się również nasilać podczas odchylania głowy do tyłu i skręcania jej w stronę, po której się pojawia. 

Rwa ramienna – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami rwy barkowej może być choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, zwyrodnienie krążka międzykręgowego i dyskopatia. Źródło bólu tkwi w szyjnym odcinku kręgosłupa, a dokładnie w uszkodzeniu korzenia nerwowego. Jeśli pracujesz fizycznie lub twoja praca polega na siedzeniu przed komputerem z lekko pochyloną głową to ryzyko pojawienia się rwy ramiennej znacznie wzrasta. 

Wraz z wiekiem kręgosłup szyjny ulega degeneracji, a na kręgach mogą powstawać kostne naroślą zwane osteofitami. Mogą one uciskać korzenie nerwowe biegnące do kończyn górnych i powodować tym samym ból. Osteofity mogą również oddziaływać na tętnice prowadzące krew do mózgu, tym samym prowadząc do zawrotów głowy. 

 Leczenie

Samo nie przejdzie. Uszkodzony nerw nie wyleczy się tabletką przeciwbólową i przeciwzapalną, chociaż mogą one przynieść ulgę w początkowej, ostrej fazie bólu. Rwa ramienna trwa od 6 do 12 tygodni i wymaga wizyty u specjalisty i odpowiedniej diagnostyki. Może się zdarzyć, że ból mini samoistnie, niemniej problemy z kręgosłupem powrócą. Nieleczona rwa może prowadzić do zaniku mięśni i niedowładu. Nieodzowne będą tu badania RTG i rezonans magnetyczny, które zobrazują rodzaj i zakres uszkodzeń.

Z pewnością należy udać się do fizjoterapeuty. Zaleci on odpowiednią rehabilitację, mającą na celu uśmierzenie bólu, przywróceniu pacjenta do pełnej sprawności i pomocy w odbudowie zniszczonych tkanek. W rwie ramiennej skuteczne będą zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak TENS, galwanizacja, kinezyterapia pasywna i terapia manualna – techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, mobilizacje, kinesiotaping, suche igłowanie i inhibicje. Fizjoterapeuta pokaże również, jakie pozycje relaksacyjne (antalgiczne) należy przybierać, aby ból nie był tak dotkliwy. 

Trudno przeciwdziałać rwie ramiennej, niemniej umiarkowany ruch i unikanie sytuacji, w których możemy doświadczyć tej dolegliwości (niewłaściwa pozycja w pracy, ruch zimnego powietrza, nieleczone zmiany zwyrodnieniowe) są tu absolutnie wskazane.

Odpowiedz