Terapia manualna – jak działa i kto może z niej skorzystać?
Terapia manualna jest formą leczenia znana już ze starożytności. Pierwsze w Europie zabiegi manualne były wykorzystywane już przez Hipokratesa i są datowane na 400 rok p.n.e. Ojciec współczesnej medycyny – wykorzystywał zabiegi manualne w leczeniu skoliozy oraz bólów kręgosłupa. Od tamtych czasów zabiegi manualne znacznie ewoluowały, powstało wiele metod i technik terapii manualnej, a jej działanie zostało wielokrotnie udowodnione naukowo. Nie bez powodu jest jedną z najlepszych metod walki z bólem i używają jej specjaliści na całym świecie.
Kto wykonuję terapię i na czym ona polega?
Każdy, wykwalifikowany specjalista terapii manualnej szczegółowo zna anatomie oraz fizjologie człowieka i aplikując zasady tych nauk w praktyce – jest w stanie celnie zdiagnozować oraz wyleczyć problem pacjenta. Techniki manualne opierają się na stosowaniu przez terapeutę odpowiednich chwytów oraz form masażu. Nie należy ich mylić z masażem relaksacyjnym. Po szczegółowym badaniu fizykalnym oraz zapoznaniu się z dotychczas wykonanymi badaniami pacjenta terapeuta przystępuje do zabiegu z użyciem indywidualnie dobranych technik, które mogą obejmować:
- Specjalistyczne manipulacje oraz mobilizacje stawów,
- Techniki tkanek miękkich,
- Terapię powięziową,
- Terapię wisceralna (usprawniająca pracę narządów wewnętrznych),
- Terapię czaszkowo – krzyżowa (craniosacralna)
Odpowiednie ich wykorzystanie przynosi ulgę w przebiegu wielu dolegliwości bólowych oraz problemach zdrowotnych, można uzyskać trwała ulgę i zapewnić powrót do zdrowia. Uzupełnione ćwiczeniami ruchowymi – są skutecznymi metodami walki z wieloma schorzeniami układu ruchu.
Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny, terapeuci stałe uzupełniają swoją wiedzę o nowoczesne techniki lecznicze. Dlatego wielu z nich, jako wzbogacenie terapii stosuje inne formy zabiegów, które współdziałają z zabiegami manualnymi. Coraz częściej w gabinetach i przychodniach rehabilitacji można natknąć się na terapeutów, którzy posiłkują się takimi zabiegami jak: suche igłowanie, akupunktura czy pinopresura, które doskonale współpracują z metodami manualnymi. Często specjaliści, aby spotęgować efekty terapii wspierają się także ziołolecznictwem.
Kto może skorzystać na zabiegach manualnych?
Największymi zaletami terapii manualnej są jej uniwersalność i bezpieczeństwo. Oprócz bardzo poważnych schorzeń istnieje bardzo mało przeciwwskazań do jej wykonywania i jest ona skuteczna w wielu jednostkach chorobowych. Docenić jej działanie mogą osoby cierpiące na szereg dolegliwości bólowych związanych z układem ruchu tj.:
- Bóle kręgosłupa
- Bóle stawowe, reumatyczne
- Bóle głowy
- Zmiany zwyrodnieniowe stawów
- Przeciążenia mięśni, kontuzje sportowe
- Zespoły bólowe tj. Łokieć tenisisty, kolano skoczka
- Dolegliwości Neurologiczne tj. parestezje, mrowienia, drętwienia i neuropatie.
Dzięki postępowi nauki, pojawia się wiele nowych technik terapii manualnej, które skupiają się także na leczeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Coraz bardziej rozwijającą się terapia wisceralna skupia się na funkcjonowaniu i terapii narządów wewnętrznych. Dzięki temu techniki manualne mogą być pomocne także w przypadku bólu spowodowanego schorzeniami takimi jak: choroba Leśniowskiego – Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Lista przeciwwskazań jest krótka
Mimo wielu kontrowersji, które regularnie skupiają uwagę środowiska medycznego na skutkach ubocznych terapii manualnej, jeśli zabiegi są wykonywane przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę – należą one do bardzo bezpiecznych metod leczniczych. Istnieje niewielka lista przeciwwskazań do terapii, jednak w niektórych przypadkach wykonanie zabiegu może okazać się niemożliwe. Do bezwzględnych przeciwwskazań do terapii należą:
- Ciąża (w pierwszym trymestrze)
- Choroby nowotworowe w ostrym przebiegu
- Choroby skóry i niewygojone rany
- Choroby zakaźne tj. HIV czy WZW
Podczas zabiegu pacjent nie powinien być także chory na inne infekcje wirusowe lub bakteryjne.
Terapia manualna jest skuteczna forma walki z bólem i kiedy jest używana z głową może być „złotym środkiem” w walce z uporczywymi dolegliwościami, które towarzyszą pacjentom od wielu lat.